بیشتر ما در زمان طراحی، اصلا به سیستم رنگ‌بندی که استفاده می‌کنیم توجه نمی‌کنیم. برای ما فقط مهم است که آنچه در صفحه نمایش می‌بینیم، خوب به نظر برسد. اما اگر یک بار طرحی را برای چاپ آماده کرده باشید( مثلا کارت ویزیت یا سربرگ شرکتتان و …) متوجه اهمیت تفاوت سیستم‌های رنگ‌بندی خواهید شد. بهتر است بدانیم که دلیل این تفاوت رنگ چیست و چه زمان رخ می‌دهد.

  • RGB: این سه حرف مخفف قرمز(Red)، سبز(Green)، آبی(Blue) که برای طراحی وب و دیجیتال استفاده می‌شود
  • CMYK: این چهار حرف مخفف فیروزه‌ای(Cyan)، ارغوانی(Magenta)، زرد( Yellow) و سیاه که برای کارهای چاپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم رنگ‌بندی RGB

این رنگ‌بندی بر اساس سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی شکل گرفته و برای طرح‌هایی استفاده می‌شود که قرار است در صفحه نمایش دیده شود( مثل وبسایت، بنر دیجیتال و …). دلیل استفاده از این سیستم، پیکسل‌های مانیتور است که دقیقا از همین سه رنگ تشکیل شده‌اند. تمامی رنگ‌هایی که شما در صفحه‌ی مانیتور مشاهده می‌کنید ترکیبی از این سه رنگ است. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید سه رنگ آبی، سبز و آبی با هم ترکیب شده اند و رنگ های جدیدی بوجود آمده‌اند. برای مثال رنگ زرد از ترکیب دو رنگ سبز و قرمز بوجود آمده. شما در اینجا رنگ تنها رنگ زرد را مشاهده می‌کنید اما در عمل این رنگ ترکیبی از دو رنگ سبز و قرمز است.

RGB حالت رنگی است که در همه‌ی وسایل الکترونیک کاربرد دارد. از مانتیتورها و تلویزیون‌های LED تا تلویزیون‌های قدیمی CRT همگی این حالت رنگی را پشتیبانی می‌کنند. همچنین بیشتر دوربین‌های دیجیتال و اسکنرها از این سیستم رنگ استفاده می‌کنند.

سیستم رنگ‌بندی CMYK

این رنگ‌بندی بر اساس رنگ‌های اصلی فیروزه‌ای، ارغوانی، زرد و سیاه شکل گرفته است. این سیستم رنگی با نام چهار رنگ هم شناخته می‌شود و مخصوص کارهای چاپی است. اگر یک چاپگر رنگی را از نزدیک ببینید، چهار کارتریج رنگی فیروزه‌ای، ارغوانی، زرد و سیاه  را در آن مشاهده خواهید کرد. روش ترکیب رنگ‌ها در CMYK کاملا با RGB متفاوت است. برخلاف RGB، رنگ‌های تولید شده در CMYK کمی مات هستند و آن شفافیت رنگ‌های RGB را ندارند، دلیل این موضوع بازتاب نور بر روی رنگ‌های چاپی است. همچنین به این دلیل که ترکیب رنگ‌های این سیستم قادر به ساخت رنگ سفید و سیاه نیست، رنگ سیاه از ابتدا به عنوان رنگ کلیدی(K) در سیستم رنگی گنجانده شده است.

رنگ‌ها در این سیستم بسته به دستگاه چاپ لایه لایه با هم مخلوط می‌شوند و به همین دلیل ممکن است گاهی مشکلاتی در رنگ چاپ شده دیده شود. به همین دلیل قبل از آنکه چاپ اصلی را انجام دهید حتما باید نمونه‌ی چاپی کار خود را ببینید و از صحت چاپ اطمینان حاصل کنید.

نوشتن دیدگاه